به گزارش بوشکان نیوز به نقل از مهر، سعید زرین فر صبح سه‌شنبه در نشست کارگروه امور اقتصادی استان بوشهر اظهار داشت: فاضلاب در سیستم مدیریت شهری همزمان دو نقش دارد، از یک سو یک منبع پایدار و بالقوه آب است که می‌تواند مشکل کمبود آب مورد نیاز کشاورزی، صنعت و فضای سبز شهری را به میزان قابل توجهی بر طرف کند، از سوی دیگر فاضلاب یک تهدید بالفعل برای محیط زیست است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری بوشهر اضافه کرد: باید موضوع تصفیه فاضلاب و بهره مندی از آن در فعالیت‌های اقتصادی و زیست محیطی مختلف به سرعت تعیین تکلیف شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر حجم پساب خروجی فاضلاب بوشهر ۳۸ هزار متر مکعب در شبانه روز است و تاکنون دستگاه‌های اجرایی تلاش‌هایی برای بهره برداری از این منبع آب انجام داده‌اند اما به فعلیت رساندن ظرفیت‌های نهفته در این حجم از پساب، نیازمند هم افزایی و تعامل بیشتر است.

زرین‌فر ادامه داد: تهیه و تدوین بسته سرمایه گذاری پساب تصفیه خانه مرکزی فاضلاب بوشهر، جذب سرمایه و اعتبار کافی برای ارتقا تصفیه خانه و اشتغالزایی در منطقه را تسهیل و تغییر ماهیت فاضلاب از تهدید به فرصت را تسریع می‌کند.

وی بیان داشت: ایجاد تصفیه خانه‌های محله‌ای توسط شهرداری نیز یک راهکار عملیاتی برای استفاده از پساب برای آبیاری فضاهای سبز محله‌ای است که با توجه به اهمیت و حساسیت‌های اجتماعی مربوط به سرمایه گذاری‌های شهرداری، بررسی دقیق‌تر این موضوع در دستورکار قرار گرفته است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری بوشهر افزود: مطالعات مربوط به پروژه‌های استفاده از پساب تصفیه خانه‌های شهرهای گناوه و دیلم نیز در مراحل مختلف انعقاد قرارداد با مهندسین مشاور است.