به گزارش بوشکان نیوز به نقل از مهر، فرهاد قلی نژاد ظهر سه‌شنبه در نشست با سمن‌های فعال در حوزه محیط زیست استان بوشهر با گرامیداشت هفته محیط زیست اظهار داشت: حفظ محیط زیست و کره زمین مهمترین اولویت نامگذاری یک روز به نام محیط زیست است.

وی اندیشه حفاظت از محیط زیست و زمین را بخشی از فرهنگ ایرانیان و تأکیدات دین اسلام دانست و اضافه کرد: تخریب محیط زیست در فرهنگ و دین ما نکوهش شده است.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان بوشهر با اشاره به اینکه بوشهر دارای ظرفیت بالایی در حوزه محیط زیست است، بیان کرد: کسانی که از بیرون نگاه می‌کنند، بوشهر را استانی خشک می‌بینند که دلیل آن این است که بوشهر به خوبی دیده نشده است.

وی با اشاره به اینکه استان بوشهر به خوبی معرفی نشده است، تصریح کرد: گونه‌های گیاهی و جانوری و مناطق طبیعی استان بوشهر به خوبی معرفی نشده که باید به خوبی معرفی شوند و برای حفظ این گونه‌ها تلاش شود.

تنوع بالای زیست محیطی استان

قلی‌نژاد با اشاره به برخورداری استان بوشهر از تنوع زیست‌گاهی و توپوگرافی خاص ادامه داد: تنوع گونه‌ای بالایی در استان بوشهر وجود دارد و این استان دارای جایگاه بالایی در تنوع زیستی است. این تنوع را در بخش دریایی، ساحلی، تالاب‌ها و دشت‌ها و کوه‌ها شاهد هستیم.

وی با اشاره به اینکه استان بوشهر دو پارک ملی حفاظت شده است، افزود: دو اثر طبیعی ملی در استان بوشهر وجود دارد که شامل گنبد نمکی و جزیره خارگو است.

توسعه شتابان صنعت و چالش زیست محیطی

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان بوشهر به وضعیت محیط زیست انسانی اشاره کرد و گفت: یکی از چالش‌های اساسی این حوزه توسعه شتابان صنایع نفت و گاز در جنوب استان بوشهر است که صنایع بسیار عظیمی بدون مطالعات زیست‌محیط در این مناطق توسعه یافته است.

وی با اشاره به اینکه طی دو سه سال گذشته هیچ مجوزی بدون مطالعات زیست‌محیطی صادر نشده است خاطرنشان کرد: استعلام‌هایی که برای صنایع پتروشیمی و پالایشگاه انجام می‌شود تاکید شده که مجوزها پس از مطالعات کامل زیست‌محیطی صادر می‌شود.

قلی‌نژاد از بررسی بافت خاک، جهت باد غالب، مسائل آلودگی و آثار تجمیعی آلایندگی‌ها برای صدور مجوزها خبر داد و گفت: بررسی این مسائل باعث شده که گاهاً با جانمایی برخی از طرح‌ها مخالفت شده است.

آلودگی هوا و ‏‬ ورود فاضلاب به دریا

وی یکی از مهمترین مشکلات محیط زیست انسانی استان را مشکل آلودگی هوا در جنوب استان عنوان کرد و اظهار داشت: مشکل ورود فاضلاب‌های شهری به دریا از دیگر چالش‌های اساسی در این حوزه است و برای ساماندهی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب استان اقداماتی در حال انجام است.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه استان بوشهر در زمینه پسماند و زباله دارای وضعیت خوبی نیست، ادامه داد: مطالعه وضع موجود و ارائه راهکارها برای عبور از این وضعیت را با جدیت دنبال می‌کنیم.

تشکیل کارگروه ملی عسلویه

وی در مورد آلایندگی عسلویه اضافه کرد: کارگروه ملی عسلویه برای کاهش آلودگی به دستور رئیس جمهور تشکیل شده و ارائه طریق صورت گرفته امیدواریم شاهد اقدامات اساسی در زمینه آلودگی آب و هوا در جنوب استان بوشهر باشیم.

قلی‌نژاد با اشاره به شکایت از واحدهای آلاینده در جنوب استان بوشهر بیان کرد: باید انبارهای مکانیزه گوگرد در جنوب استان بوشهر ایجاد شود تا شاهد کاهش آلایندگی‌ها در این حوزه باشیم.