به گزارش بوشکان نیوز به نقل از مهر، خسرو درویشی ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اجرای برنامه سرشماری پرندگان جوجه آور تابستان گذران اظهار داشت: استان بوشهر دارای ظرفیت بسیار خوبی برای حضور و زادآوری پرندگان است.

وی اضافه کرد: در همین راستا عملیات آماربرداری از پرندگان زادآور تابستان گذران در مناطق مستعد استان از جمله جزیره خان واقع در منطقه حفاظت شده مند و جزایر نخیلو و ام الگرم در پارک ملی دیر نخیلو اجرا شد.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان بوشهر با اشاره به اینکه این مناطق میزبان جمعیت قابل توجهی از پرندگان زادآور در بهار و تابستان است بیان کرد: پرستو دریایی کوچک و بزرگ، پرستو دریایی پشت تیره، سلیم خرچنگ‌خوار و اگرت‌های ساحلی از جمله این پرندگان هستند.

وی خاطرنشان کرد: پرندگان تابستان گذران اوایل بهار به جزایر استان بوشهر مهاجرت کرده و در اینجا لانه‌گزینی می‌کنند و جوجه های آنها به همراه بالغین نیز تا اواخر تابستان مهاجرت خود را از کشورمان به سمت مناطق زیستگاهی اولیه خود آغاز می کنند.

درویشی با اشاره به رفع مشکل حضور شغال در جزیره ام‌الگرم ادامه داد: شغال‌ها جوجه‌آوری پرندگان را با چالش روبرو کرده بودند که اکنون این مشکل حل شده و جمعیت بالایی از پرندگان را در جزیره می‌بینیم.

وی از مهاجرت سالانه ۱۰۰ هزار قطعه پرنده به جزایر استان خبر داد و اضافه کرد: هر ساله در اواخر خرداد و اوایل بهار آماربرداری از این پرندگان با کامل شدن کلونی های این پرندگان انجام می شود.