به گزارش بوشکان نیوز به نقل از مهر، مرتضی بحرانی ظهر شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تلاش‌های گسترده‌ای در راستای پیشگیری از ابتلای انسان یا دام به تب کریمه کنگو در استان بوشهر صورت گرفته است.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر خاطرنشان کرد: با اقدامات صورت گرفته در سطح استان، گزارشی از ابتلای انسان یا دام به تب کریمه کنگو طی سال جاری و سال گذشته نداشته‌ایم.

وی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه در مقابله با ویروس این بیماری خاطرنشان کرد: مقابله با انگل‌های خارجی و سم‌پاشی به منظور کنترل جمعیت کنه در استان بوشهر به صورت مستمر انجام شده است.

بحرانی از تجهیز کشتارگاه‌های استان مجهز به پیش سرد خبر داد و بیان کرد: لاشه‌های دام پس از کشتار در دمای سه تا پنج درجه قرار می‌گیرند و حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت در آنجا می‌مانند تا لاشه به سمت اسیدی شدن پیش برود و ویروس از بین می‌رود.

وی با بیان اینکه تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی حاد تب‌دار و خونریزی دهنده و مشترک بین انسان و دام است افزود: از راه‌های انتقال بیماری می‌توان به تماس با خون، ترشحات و بافت آلوده دامی اشاره کرد.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر ادامه داد: مهمترین ناقل و مخزن ویروس بیماری کنه است و عفونت در انسان پس از گزش توسط کنه آلوده یا له کردن آن روی پوست ایجاد می‌شود.