پایگاه فرهنگی متعددی در طول مسیر پیاده‌روی جاماندگان اربعین از قبیل خدمات مشاوره، پرسش و پاسخ به مسائل شرعی و رفع شبهات در حوزه‌های مختلف دینی و مذهبی آماده خدمات رسانی به زائران هستند. همچنین به موضوع کتاب نیز در قالب نمایشگاه‌های فرهنگی مذهبی توجه شده است.

به گزارش بوشکان نیوز به نقل از ایسنا، صبح امروز ۲۷ مهرماه هفتمین مراسم پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی از مسیرهای معین شده در تهران به سوی حرم حضرت عبدالعظیم(ع) از ساعت ۶:۳۰ دقیقه با حضور اقشار مختلف مردم و خانواده‌ها از میدان  امام حسین(ع) برگزار شد.

مسیر پنج گانه تهرانی‌ها برای پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی

برای هفتمین دوره از مراسم جاماندگان اربعین چهار مسیر مشخص شده است که به این شرح هستند:

شماره ۱: میدان امام حسین(ع)، خیابان ۱۷ شهریور، میدان شوش، خیابان فدائیان اسلام، میدان شهرری، حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع).

 شماره ۲: میدان جمهوری، نواب، میدان ۹دی، میدان بهمن، خیابان بعثت، شهید رجایی، بزرگراه شهید کریمی، چهارراه چشمه علی، خیابان فدائیان اسلام، میدان شهرری، حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع).

شماره ۳: حرم مطهر امام زاده حسن (ع)، خیابان امین الملک، خیابان قزوین، خیابان شیخ محمدی، میدان ۹دی، میدان بهمن، بزرگراه بعثت، خیابان شهید رجایی، بزرگراه شهید کریمی، چهارراه چشمه علی، خیابان فدائیان اسلام، میدان شهرری، حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع).

شماره ۴: باقر شهر، خیابان رجائی، روی پل شهید آوینی، خیابان سلمان فارسی، حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

 شماره ۵: جاده ورامین، میدان معلم، سه راه ورامین، خیابان فدائیان اسلام، میدان شهرری، حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) انجام خواهد شد.

نکته قابل توجه این است که اقدامات ترافیکی برای انسداد مسیرهای منتهی به مسیر راهپیمایی از سوی پلیس راهور و سایر کمیته‌های مرتبط برای خدمات رسانی بهتر به زائران پیش بینی شده است. امسال برای اولین بار طرح امنیتی مشترک بین نیروهای امنیتی تهران و ری برای برگزاری هر چه بهتر مراسم اجرا خواهد شد. همچنین سرویس بهداشتی تمامی ادارات، مدارس، حسینیه‌ها و مساجد در طول مسیر به روی زائران حسینی باز خواهد بود.

توجه به موضوعات فرهنگی در راهپیمایی جاماندگان اربعین حسینی

بنابر مشاهدات خبرنگار ایسنا،  پایگاه فرهنگی  متعددی در طول مسیر پیاده‌روی جاماندگان اربعین  از قبیل خدمات مشاوره، پرسش و پاسخ به مسائل شرعی و رفع شبهات در حوزه‌های مختلف دینی و مذهبی آماده خدمات رسانی به زائران هستند. همچنین به موضوع کتاب نیز در قالب نمایشگاه‌های فرهنگی مذهبی توجه شده است. علاوه بر این در برخی از مساجد موجود در شهر ری نماز جماعت، تلاوت زیارت اربعین و سخنرانی مذهبی برپا است. در پایگاه‌های فرهنگی  برپا شده در مسیر بروشورهای معرفی آثار تاریخی، باستانی و امامزادگان واجب التعظیم به زائران ارائه می‌شود. از سوی دیگر در طول مسیر پیاده‌روی جاماندگان اربعین بنرهایی با مضامین فرهنگ عاشورایی نصب شده است تا زائران با این پیام‌ها بیشتر ارتباط برقرار کنند.

این مراسم که با قرائت زیارت اربعین، روضه‌خوانی و مداحی از میدان امام حسین (ع) تهران آغاز شد با اقامه نماز جماعت اربعین حسینی در داخل حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، مصلای بزرگ ری، شبستان امام خمینی(ره)، مسجد جامع آستان و ضلع‌های شرقی و غربی حرم به پایان خواهد رسید.

آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) با بارگاه‌های شریف حضرت امامزاده حمزه(ع) و امامزاده طاهر(ع) در شهرری از گذشته به عنوان یکی از مشهورترین اماکن زیارتی مورد توجه و عنایت دوست‌داران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) بوده و در طول سال سیل عظیم زائران را از اقصی نقاط ایران و جهان به سوی خویش روانه می‌دارد.

این مراسم در راستای ایجاد همدلی با راهپیمایان کربلای معلی در روز اربعین با حضور اقشار مختلف مردم برای هفتمین سال پیاپی برگزار شد.

حضرت عبدالعظیم(ع) از نوادگان حضرت امام حسن مجتبی(ع) است و در مدّت ۷۹ سال عمر با برکت خود با دوران امامت چهار امام معصوم یعنی امام موسی کاظم(ع)، امام رضا(ع)، امام محمّدتقی(ع) و امام علیّ النّقی(ع) مقارن بوده و احادیث فراوانی از آنان روایت کرده است.

امنیت به طور کامل در راهپیمایی جاماندگان اربعین حسینی برقرار است

به گزارش بوشکان نیوز به نقل از ایسنا، سردار محمدرضا یزدی در حاشیه مراسم پیاده‌روی جاماندگان اربعین در گفت‌وگویی توضیح داد: مردم تهران امسال نیز همانند سایر شیعیان و علاقه‌مندان به اباعبدالله(ع)در مراسم پیاده‌روی جاماندگان حضور گسترده‌ای دارند. این عشق و ارادت مردمی ارزشمند است.

فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران بزرگ خاطرنشان کرد: مردم با حضور خود در مراسم پیاده‌روی اربعین به دنیا ثابت می‌کنند که برای رسیدن به اهداف خود پای حکومت عدل الهی ایستاده و آمادگی لازم را برای ظهور حضرت مهدی(عج) دارند و از هیچ تلاشی برای تشکیل حکومت الهی کوتاهی نخواهند کرد.

وی تأکید کرد: امنیت به طور کامل در راهپیامایی جاماندگان اربعین حسینی برقرار است. برای این امنیت از نیروهای بسیجی، انتظامی و پاسداران کمک گرفته شده است.

این گزارش تکمیل می‌شود…