به گزارش بوشکان نیوز به نقل از مهر، فاطمه کرم‌پور ظهر سه‌شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هفته کتاب و کتاب‌خوانی فرصت بسیار خوبی برای آشنایی نسل جدید با معجزه پیامبر است و برنامه‌های مختلفی در سطح استان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به طرح‌های توسعه کتاب‌خوانی و طرح پایتخت کتاب بیان کرد: در هفته کتاب به صورت نمادین برنامه‌هایی اجرا می شود تا تلنگری به جامعه هدف باشد تا نگاه بهتری به کتاب و کتاب‌خوانی داشته باشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر با اشاره به برنامه‌های هفته کتاب در استان خاطرنشان کرد: این برنامه‌ها از ۲۲ تا ۳۰ آبان‌ماه در نقاط مختلف استان برگزار خواهند شد.

تشریح برنامه‌های هفته کتاب

وی از نواختن زنگ کتاب و مطالعه در بوشهر خبر داد و اضافه کرد: دیدار با ناشران، پیاده‌روی هفته کتاب، کارگاه نمایشنامه‌نویسی، کارگاه نویسندگی خلاق، اجرای شاهنامه‌خوانی و حافظ‌خوانی، نشست نقد و بررسی و رونمایی از کتاب، برنامه مدرسه کتاب محور، دانش‌آموز کتاب‌خوان، ویژه برنامه‌های هفته‌کتاب ویژه نابینایان، ایستگاه نقاشی ویژه هفته کتاب و نشست ویژه کتاب ملل از جمله برنامه‌ها است.

کرم‌پور از برپایی ایستگاه تبادل کتاب در بوشهر خبر داد و افزود: ایستگاه نذر کتاب، نشست تخصصی پیوند متن و تصویر، نشست تخصصی کتاب‌خوانی و رشد فرهنگی، اردوی کتاب در هلیله، اهدای کتاب تخصصی به حوزه علمیه، نشست تخصصی ادبیات کودک، جشن کتاب در جزیره شیف، نشست تخصصی کتاب و فضای مجازی، کتاب‌گردی در سطح کتاب‌فروشی‌های سطح شهر، نقد و بررسی و رونمایی از کتاب، کارگاه کتاب، قصه و موسیقی و اهدای کتاب به مراکز ترک اعتیاد از دیگر برنامه‌ها است.

وی با بیان اینکه ۴۰ عنوان برنامه در سطح استان بوشهر برگزار می‌شود خاطرنشان کرد: در اسفندماه جشنواره بین‌المللی انیمیشن ایران – بوشهر را داریم که ۱۸۳ از ۴۸ کشور به دبیرخانه رسیده است که شاهد افزایش تعداد آثار خواهیم بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر ادامه داد: از یکم تا ششم دی‌ماه نمایشگاه بزرگ کتاب استان برگزار می‌شود.

تکمیل طرح‌های عمرانی

وی از واگذاری فضاهای فرهنگی و هنری استان بوشهر به بخش خصوصی خبر داد و افزود: سال گذشته پلاتو را برای دشتستان کلنگ‌زنی کردیم و اکنون در دست اجرا است. تلاش داریم پروژه‌های عمرانی را تکمیل کنیم.

کرم‌پور با اشاره به اینکه بوشهر از فصل پنج فرهنگی برای کمک به فعالیت‌های هنری بی‌بهره بوده است، افزود: در حال تلاش هستیم تا راهی باز شود که استان بوشهر هم از این حمایت‌ها و کمک‌ها بهره‌مند شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد وضعیت تخصیص اعتبارات فرهنگی از وزارت ارشاد، بیان کرد: اعتبارات فرهنگی استان بوشهر در شش ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل به یک سوم تقلیل یافته است.

توسعه کتاب‌خوانی در همه نقاط

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر با اشاره به اینکه بوشهر از استان‌های برتر در حوزه باشگاه‌های کتاب‌خوانی است، افزود: تلاش شده تا توازن را در برنامه‌های ترویج فرهنگ کتاب در نقاط مختلف استان برقرار کنیم.

وی تصریح کرد: برنامه‌های مربوط به حوزه کتاب در نقاط مختلف استان بوشهر در دست اجرا است و در شهرستان‌ها برنامه‌های مختلفی را در نقاط مختلف و خصوصا نقاط کم‌برخوردار داریم.

کرم‌پور ادامه داد: برای تکمیل مجتمع فرهنگی عسلویه ۶۰ میلیارد تومان نیاز است. این مجتمع در جنوب کشور بی‌نظیر است و اعتبار آن از اعتبارات استان و وزارت‌خانه خارج است و انتظار داریم وزارت نفت و پتروشیمی‌ها برای بهره‌برداری از این مجتمع حمایت لازم را داشته باشند.