به گزارش بوشکان نیوز به نقل از مهر، محمد تقی منوچهری بعد از ظهر پنجشنبه در دومین همایش بین‌المللی تخصصی خرما و صنایع وابسته در بوشهر اظهار داشت: استان بوشهر با تولید و صادرات ۱۴ درصد خرمای کشور ۳۴ هزار هکتار نخلستان و ۶ میلیون اصله نخل زمینه اشتغال مستقیم ۱۸ هزار نفر و غیرمستقیم ۶۷ هزار نفر را در این بخش فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه ارزش اقتصادی حوزه محصول خرما هزارو ۱۵۰ میلیارد تومان است تصریح کرد: هم اکنون در این استان ۵۵ واحد بسته بندی و فرآوری حوزه خرما وجود دارد که در این شاخص در کشور رکوددار است.

افزایش ۲ برابری ظرفیت سردخانه‌های استان بوشهر

منوچهری اضافه کرد: در سال گذشته با استفاده از اعتبارات اشتغال روستایی ظرفیت سردخانه‌های استان بوشهر ۲ برابر شده‌است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گقت: با توجه به اینکه شغل در حوزه خرما با سرمایه خلیی کم در روستاها و محل زندگی کشاورزان ایجاد می‌شود، دنبال پایدار کردن این اشتغال در استان بوشهر هستیم.

وی اضافه کرد: بحث نخیلات نیز در مطالعات آمایش سرزمینی و هم پایداری جزو مقوله‌های اصلی استان بوشهر است.

منوچهری بیان کرد: موضوع اصلاح شیوه آبیاری در طرح نخلستان از جمله اقدام‌هایی که سازمان جهاد کشاورزی در حوزه خرما اجرایی کرده است که از ۱۳۹۶ عملیات اجرایی آن در استان بوشهر آغاز شد.

وی گفت: در این ارتباط این طرح در سطح ۲ هزار و ۵۷۰ هکتار با حدود ۷۰ درصد پیشرفت در دست اجراست و مطالعات هفت هزار و ۷۰۰ هکتار انجام شده و پیمانکار اجرای آن نیز انتخاب شده‌است.

تشریح برنامه‌های جشنواره خرما

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به اینکه برگزاری دومین نمایشگاه و جشنواره بین‌المللی خرما که هم اکنون در بوشهر در جریان است داشت: این نمایشگاه فضایی مناسب برای تبادل تجربیات و بهره‌گیری از دستاوردها و فناوری‌های نوین در حوزه زنجیره تولید خرما ایجاد کرده که با استقبال خوبی توسط شرکت‌ها و صاحبان صنایع داخل استان بوشهر و فعالان صنایع و شرکت‌های ۱۰ استان روبرو شده‌است.

وی افزود: روز گذشته در نشست میز ملی خرما با حضور رئیس انجمن ملی آن و استان‌های خرماخیز در شهر آبپخش شهرستان دشتستان استان بوشهر برگزار و درباره راه‌اندازی صندوق حمایت از توسعه خرما که سال گذشته در نخستین جشنواره ملی به تصویب رسید، پیشنهادهای خوبی ارائه شد.

منوچهری تصریح کرد: در این نشست در مورد مسائل مرتبط با کم آبی، بوم‌گردی و گردشگری کشاورزی نیز بحث و تبادل نظر و پیشنهادهایی مورد بررسی قرار گرفت.

وی بیان کرد: همچنین با تلاش‌های صورت گرفته درحاشیه این نمایشگاه، چهار کارگاه آموزشی سلامت محصول، پایداری تولید، مدیریت منابع آب و افزایش ماندگاری محصول برگزار شد.

منوچهری اضافه کرد: اجرای حدود ۲ هزار هکتار آبیاری تحت فشار در نخیلات در سال ۹۷ و ۶ ماه نخست ۹۸ از دیگر اقدام‌های صورت گرفته توسط سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر بیان کرد: اصلاح شیوه آبیاری و طرح نخلستان که هزار و ۶۱۲ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای آنها نیاز است با تخصیص اعتبار تسریع خواهد شد.

وی بیان کرد: همچنین اعتبار طرح اصلاح شیوه آبیاری برای شهرستان تنگستان به عنوان دومین شهرستان خرماخیز استان بوشهرتصویب شده که تأمین آن ضروری است.

منوچهری ادامه داد: استفاده از ظرفیت علمی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی برای پژوهش‌های کاربردی و توسعه‌ای صنعت خرما امری ضروری است که در دستور کار قرار دارد.

حرکت به سمت ایجاد تشکل‌ها در حوزه مدیریت منابع آب

وی تاکید کرد: حرکت به سمت ایجاد تشکل‌ها در حوزه مدیریت منابع آب، تولید و بازاریابی برای پیگیری موثرتر مطالبات کشاورزی و بویژه خرما در دستور کار جدی جهاد کشاورزی استان ببوشهر رأی رونق تولید حوزه نخیلات است.

منوچهری یادآور شد: در سفر اسفندماه سال گذشته رئیس جمهوری و هیات دولت به استان بوشهر نیز ۹۰ میلیارد تومان اعتبار برای اصلاح شیوه آبیاری شبکه‌ها و ۷۰ میلیارد تومان اصلاح شیوه درون باغ‌ها تصویب شد که تخصیص مناسبی است و روند اجرای آن در دست پیگیری است.

ثبت برند ملی ارقام کبکاب و خرمای زاهدی طلایی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر خاطرنشان کرد: ثبت برند ملی ارقام کبکاب تنگستان و دشتستان و خرمای زاهدی طلایی دشتستان به نام استان بوشهر از جمله دستاوردهای دیگر در حوز ه نخیلات است که این مهم گام ارزشمندی در رونق بازار فروش این محصولات است.