به گزارش بوشکان نیوز به نقل از مهر، محمدباقر عالی عصر پنج‌شنبه در اجلاسیه هیئت‌های اندیشه‌ورز بسیج کارگران و کارخانه‌های کشور اظهار داشت: ارزش این قرارداد ۲۷۵ میلیون یورو بوده که ۱.۴ میلیارد یورو افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به وضعیت صنعت خودرو در کشور اضافه کرد: اکنون یک خودرو در انبارهای سایپا وجود ندارد و در انبارهای ایران‌خودرو نیز این آمار تا پایان دی‌ماه به صفر می‌رسد.

عالی افزود: سال قبل در همین روزها حدود ۵۰۰ هزار دستگاه خودروی ناقص در کف کارخانه‌های تولید خودروی کشور وجود داشت و این به معنی آن است که تولید جاری خودروسازی نه‌تنها در این مدت متوقف نشده بلکه خودروهای ناقص قبل نیز تکمیل و تحویل داده‌شده است.

وی از نهضت ساخت داخل در صنعت خودرو کشور خبر داد و بیان کرد: این مهم به‌عنوان یکی از برنامه‌های راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت از اردیبهشت امسال بافرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی آغازشده است.

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران افزود: در همین راستا تاکنون قرارداد داخلی سازی قطعات، لوازم و تجهیزات مصرفی صنعت خودرو به ارزش ۲۷۵ میلیون یورو منعقدشده که البته مجموع هدف‌گذاری ما در صنعت خودرو درمجموع به ارزش ۱.۴ میلیارد یورو است.

وی اذعان کرد: بر اساس این نهضت قرار است تا سال ۱۴۰۰ قطعات وارداتی صنعت کشور به ارزش ۱۰ میلیارد دلار داخلی سازی شود که مطالعه تمام فرآیندهای انجام این کار انجام‌شده و مشخص‌شده که در کجا احتیاج به سرمایه‌گذاری، دانش، تکنولوژی داریم.

رئیس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران بابیان اینکه تمام قطعاتی که داخلی سازی آن آغازشده است بین ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش قیمت صورت گرفته است افزود: این مسئله سبب ایجاد ارزش برای چرخه تولید کشور و کاهش قیمت تمام‌شده برای محصولات کارخانه شده است.

وی با تأکید بر مقابله با جنگ اقتصادی دشمن اظهار داشت: بر اساس تحلیل‌هایی که دشمنان انقلاب اسلامی در سال گذشته با استفاده از چشم‌اندازهای تحریم‌ها و جنگ اقتصادی علیه ایران داشتند بر این باور بودند که اقتصاد کشور در سال ۱۳۹۸ زمین‌گیر می‌شود.

عالی از رشد ۷ درصدی محصولات استراتژیک در کشور خبر داد و افزود: بر اساس آمارهای رسمی پایش شده چندباره در ۷ ماهه امسال در ۱۰۰ قلم کالایی که به‌عنوان کالای استراتژیک روزانه رصد شده به‌جز در آلومینیوم و خودرو در تمام این اقلام تولیدی در کشور نسبت به سال قبل حدود ۷ درصد رشد وجود دارد.

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با اشاره به صادرات صورت گرفته در این مدت، تصریح کرد: صادرات از ایران در این بازه زمانی نسبت به مدت مشابه قبل، ازلحاظ وزنی ۲۵ درصد و ازنظر ارزشی ۱۷ درصد افزایش داشته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بابیان اینکه فعالیت تولیدات صنعت آلومینیوم تا پایان سال به روال معمولی خود بازمی‌گردد خاطرنشان کرد: اکنون خوشبختانه نه‌تنها تأمین آلومینیوم با مشکل مواجه نشده است بلکه میزان ذخیره برای تولید شمش آلومینیوم از متوسط ۵ سال گذشته نیز بیش‌تر است.