هادی جوانبخت عصر شنبه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: نوع تغذیه و میزان تحرک افراد نقش مستقیمی در شیوع چاقی و اضافه‌وزن دارد.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه افزود: تغذیه و تحرک از عوامل مؤثر در بیماری‌های مزمن مانند فشارخون و دیابت هستند که سالانه موجب مرگ‌ومیر افراد زیادی می‌شود.

جوانبخت بیان کرد: شیوع اضافه وزن و چاقی به میزان هشداردهنده ای در تمام کشورها رو به افزایش است و هدف از اجرای برنامه ایران اکو پیشگیری و حذف چاقی کودکان و نوجوانان در کشور است.

وی تصریح کرد: برنامه پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان (ایران اکو)، توسط شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه در این شهرستان اجرایی می‌شود.

وی با تأکید بر ضرورت همکاری همه سازمان‌ها و ادارات و نهادها در اجرای این برنامه بیان کرد: آموزش‌وپرورش، کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان و همچنین اداره ورزش و جوانان می‌توانند نقش کلیدی در بهبود روند حذف چاقی و اضافه‌وزن در گروه نوجوانان و جوانان ایفا کنند.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه خاطرنشان کرد: اصحاب رسانه و فعالین اجتماعی در فضای مجازی نقش برجسته‌ای در روند اجرای مطلوب برنامه ایران اکو خواهند داشت و در این راه به همکاری رسانه‌ها نیاز داریم.

وی گفت: اولین کمیته هماهنگی اجرای برنامه ایران اکو اول بهمن‌ماه ۹۸ با حضور مسئولان اداره آموزش‌وپرورش گناوه و ریگ، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و اداره ورزش و جوانان در شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه برگزار شد.