خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها، عصمت اسماعیلی: سیزدهم فروردین در فرهنگ ایرانی، به عنوان روز سیزده بدر و روزی که باید در خارج از خانه و در دامان طبیعت سپری شود و ایرانیان از گذشته بر این باور بوده‌اند که نحسی روز سیزده را باید با حضور در بیرون از خانه و طبیعت و همراه با سرسبزی و طراوت بهار در دامن سبزه‌ها بیرون کرد.

هر سال با فرارسیدن سیزدهمین روز از سال جدید که پایان تعطیلات نوروز به حساب می‌آید ایرانیان با حضور در دامان طبیعت و تفرجگاه‌ها این روز را در کنار خانواده و اقوام و خویشاوندان سپری می‌کنند تا سال جدید کاری را با روحیه مضاعف آغاز کنند.

شادی خانواده‌ها و بازی کودکان و نوجوانان و دورهمی هایی فامیل و اقوام و خویشاوندان که یادآور فرهنگ غنی ایرانیان برای همدلی و محبت و حفظ روابط اجتماعی و احترام به این روابط بوده است در این آئین شکل و نمود خاصی دارد و همه ما از این روزها خاطرات زیادی داریم.

اما امسال با شیوع ویروس کرونا، شرایط ویژه و خاصی به وجود آمده است که ایجاب می‌کند تا برای حفظ سلامت همه کسانی که دوستشان داریم و سلامتی آنها برای ما مهم است سیزده بدر را در خانه بمانیم.

سیزده بدر امسال متفاوت‌تر از هر سال است و حضور در دامان طبیعت و برگزاری آئین سیزده بدر در خارج از خانه به نوعی همنشینی با این مهمان ناخوانده و زمینه‌ای برای شیوع این ویروس منحوس خواهد بود که می‌تواند زندگی همه افراد خانواده و اطرافیان را تهدید کند و باعث برهم زدن کانون گرم خانواده‌ها شود.

خطر شیوع گسترده و بی رحمانه ویروس کرونا که این روزها سایه شوم خود را بر جهان گسترده است با حضور در بیرون خانه و افزایش دور همی ها بیشتر می‌شود و به گفته کارشناسان و متخصصان تنها راه مقابله با این ویروس و قطع زنجیره فراگیری آن ماندن در خانه و رعایت مسائل بهداشتی است.

لذا با توجه به در پیش بودن روز سیزدهم فروردین و روز طبیعت هموطنان و همشهریان همانطور که در روزهای قبل با رعایت قرنطینه خانگی در قطع زنجیره ویروس مؤثر بودند همچنان در خانه بمانند و از تردد در خارج از خانه خودداری کنند.

ماندن در خانه و رعایت توصیه‌های کارشناسان علاوه بر آنکه باعث حفظ سلامت خود و خانواده است، کمک بسیار بزرگی به کادر درمان و پزشکان و پرستارانی است که این روزها تحت سخت‌ترین شرایط و خستگی در خط مقدم مبارزه با این ویروس بی رحم، خالصانه و ایثارگرانه به خدمت رسانی به هموطنان و همشهریان مشغول هستند و فقط در این بین همکاری مردم و در خانه ماندن آنها می‌تواند از درد و آلام پزشکان و پرستاران بکاهد.

لزوم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر با تاکید بر ماندن در خانه و پرهیز از رفتن به سیزده‌بدر گفت: بررسی موارد ابتلاء به ویروس کرونا نشان می‌دهد، برخی از مردم به‌اندازه کافی این بیماری را جدی نگرفته‌اند.

سعید کشمیری اظهار داشت: رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در جامعه به ویژه نانوایی‌ها، میوه فروشی‌ها، هایپر مارکت، بانک‌ها و ادارات ضروری است.

وی افزود: با اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و کنترل رفت و آمدهای بین‌شهری از مردم تقاضا داریم با در خانه ماندن یاری گر مدافعان سلامت باشند.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر با اشاره به اینکه مهم‌ترین کمک مردم به حوزه سلامت در خانه ماندن و رعایت نکات بهداشتی است، اضافه کرد: مردم تردد نکنند، در خانه بمانند و به سفر نروند، دورهمی و مهمانی نروند، توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند.

مردم در خانه بمانند

استاندار بوشهر با تاکید بر لزوم همکاری و مشارکت همگانی برای قطع زنجیره کرونا گفت: همه باید در خانه بمانند و سیزده‌بدر امسال برای تفریح از خانه خارج نشوند تا شاهد سرایت این ویروس نباشیم.

عبدالکریم گراوند افزود: در راستای رعایت اصول بهداشتی و حفظ سلامت مردم در مقابل ویروس کرونا، ضمن بسته شدن درب بوستان‌ها و پارک‌ها ورود به سواحل استان بوشهر تا ۲۰ فروردین ماه ممنوع است.

وی حفظ سلامتی را هدف از تعطیلی پارک‌ها و ممنوع شدن حضور در مراکز تفریحی، سیاحتی و سواحل دانست و بیان کرد: بسته شدن پارک‌ها و ممنوعیت حضور در تفرجگاه‌ها و سواحل استان با هدف سلامت مردم انجام می‌شود که لازم است مردم به این مهم توجه ویژه کنند.

همه در خانه می‌مانیم

پس همه با هم در سیزده فروردین امسال روز طبیعت در خانه بمانیم و از هرگونه حضور در پارک‌ها، مراکز تفریحی و حاشیه شهرها و سواحل که می‌تواند عامل جدی برای گسترش ابتلاء به کرونا شود خودداری کنیم تا سلامت خود، خانواده و دیگران را حفظ و نحسی سیزده را با سلامت پشت سر بگذاریم.

با ماندن در خانه و سپری کردن این روزها و حفظ سلامت خود و دیگران می‌توان به پیکار این دشمن ناشناخته و نحسی عالم گیر آن رفت و نحسی آن را از کشور و شهر و خانه بیرون کرد.

به امید رسیدن بهاران سرسبز و امیدآفرین همراه با سلامتی و عافیت برای همه مردم جهان و هموطنان و همشهریان با ریشه کن شدن این ویروس به یاری خداوند در سال‌های پیش رو باز هم در کنار هم روزهای شادی را جشن خواهیم گرفت.