خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: آتش‌سوزی در منطقه دهرود بخش ارم شهرستان دشتستان از روز جمعه هفته گذشته آغاز شد و با تلاش نیروهای امدادی و مردم، پس از پنج روز حریق به صورت کامل مهار شد.

این پایان ماجرا نبود و بخش‌هایی از ارتفاعات منطقه خائیز شهرستان تنگستان نیز از روز دوشنبه دچار حریق شد و آتش‌سوزی در این منطقه نیز تا روز چهارشنبه ادامه داشت.

طی روزهای اخیر آتش‌سوزی در ارتفاعات کوه سیاه (احمد لر) بخش بوشکان شهرستان دشتستان آغاز شده است و با توجه به سختی مسیر و کمبود امکانات تاکنون مهار نشده است.

علی‌رغم حضور مستمر و پرتعداد نیروهای مردمی و دوست‌داران محیط زیست در جریان مقابله با حریق در هر سه منطقه، ضعف امکانات امدادی خصوصاً بالگرد آب‌پاش یکی از عوامل طولانی‌شدن زمان آتش‌سوزی بوده است.

هر ساعتی که از آتش‌سوزی می‌گذرد، بخش زیادی از مناطق سرسبز استان بوشهر طعمه حریق می‌شود و گیاهان و جانوران زیادی جان خود را از دست می‌دهند و وجود امکانات مناسب در این شرایط بیش از هر زمان دیگری نیاز است.

در حالی که استان بوشهر از این امکانات بی‌بهره است، می‌توان از ظرفیت دیگر استان‌ها در این زمینه استفاده کرد ولی هنوز هواپیما و بالگرد آب‌پخش به محل آتش‌سوزی نرسیده است تا آتش همچنان یکه‌تازی کند.

آتش‌سوزی در دشتستان ادامه دارد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: آتش‌سوزی در منطقه کوه‌سیاه شهرستان دشتستان از روز چهارشنبه آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

غلامرضا منتظری ادامه داد: هرچند در برخی از مناطق با همت نیروهای مردمی و عشایر و یگان‌های منابع‌طبیعی و محیط زیست آتش مهار شده است ولی در مناطق سخت‌گذر آتش‌سوزی همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای حضور بالگرد آب‌پاش در منطه خاطرنشان کرد: بر اساس پیگیری‌های انجام شده قرار است یک فروند بالگرد آب پاش از استان فارس عازم منطقه شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر با اشاره به فعالیت حدود ۱۰۰ نفر نیروی مردمی و یگان حفاظت در منطقه بیان کرد: امیدواریم با حضور بالگرد آب‌پاش در منطقه شاهد مهار کامل آتش در این منطقه باشیم.

وی کوهستانی وبدن و سخت‌گذر بودن منطقه را مهمترین دلیل در عدم مهار آتش دانست و ادامه داد: تاکنون برآوردی از میزان خسارت‌ها به گونه‌های گیاهی و جانوری صورت نگرفته است.

ضعف امکانات مقابله با حریق

یکی از مهمترین دلایل طولانی‌شدن زمان اطفای حریق در ارتفاعات استان بوشهر طی آتش‌سوزی‌های اخیر را می‌توان کمبود امکانات خصوصاً بالگرد آب‌پاش دانست که به عنوان یک نیاز ضروری برای استان بوشهر محسوب می‌شود.

مدیرکل بحران استان بوشهر نیز با اشاره به رایزنی و مکاتبات فراوان برای حضور بالگرد در منطقه، بیان کرد: این بالگرد روز گذشته به منطقه آمد ولی به خاطر نقص فنی و بحث سوخت و مشکل بنزین نتوانست کاری انجام ده.

جهانگیر دهقانی با اشاره به اینکه پس از رفع نقص بالگرد، شب فرا رسیده بود و بالگرد به فرودگاه بوشهر برگشت افزود: صبح امروز نیز این بالگرد مجدداً دچار مشکل شده و همچنان نتوانسته حرکت کند.

وی با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته برای مهار حریق، اضافه کرد: در حال رایزنی برای استفاده از ظرفیت‌های استانی هستیم تا هر چیزی که موردنیاز است فراهم کنیم که فرآیند استفاده از ظرفیت‌ها و جذب کمک آسان‌تر شود.

دهقانی ادامه داد: تمام پیگیری‌ها انجام شده و با هلال احمر نیز رایزنی انجام شده است. از همه ظرفیت‌های موجود استفاده کرده‌ایم و هیچ کاری نمانده که بتوانیم و انجام نداده باشیم اما هماهنگی‌ها زمان می‌برد در حالی که زمان بحران نباید منتظر دریافت مجوز و مکاتبه بمانیم.

وی تصریح کرد: آتش سوزی کوه سیاه از سمت بوشکان خاموش شده اما از طرف منطقه درنگ و شاه پسر مرد هنوز ادامه دارد. نیروهای مردمی، منابع طبیعی و محیط زیست مشغول مهار آتش هستند.

طی روزهای اخیر به سه مورد آتش‌سوزی بزرگ در استان بوشهر رخ داده است که بخش زیادی از طبیعت سرسبز استان را طعمه حریق کرده است.

در حالی که اگر امکانات مقابله با حریق در استان بوشهر کامل بود، این آتش‌سوزی‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن مهار می‌شد و شاهد این حجم از خسارت به طبیعت گیاهی و جانوری نبودیم.