به گزارش بوشکان نیوز به نقل از مهر، مصطفی رجبی مشهدی روز پنجشنبه در حاشیه بهره‌برداری از طرح‌های توسعه برق و انرژی در عسلویه استان بوشهر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ۹۶ درصد از مشترکان برق در استان بوشهر زیرالگو مصرف برق دارند.

وی تصریح کرد: ۴ درصد مشترکان برق در استان بوشهر نیز بیشتر از الگو برق مصرف می‌کنند که باری این دسته از مشترکین دود ۱۶ درصد افزایش تعرفه در نظر گرفته‌شده است.

رجبی مشهدی اضافه کرد: این مصرف‌کنندگان با اقداماتی ساده ازجمله قرار دادن دمای آسایش روی ۲۴ درجه می‌توانند به جمع آن ۹۶ درصد بپیوندند و از مشوق‌های وزارت نیرو بهره ببرند.

رجبی مشهدی با تأکید بر لزوم کنترل مصرف برق گفت: میزان مصرف برق در کشور با توجه به تابستان گرم پیشرو امسال روند صعودی دارد.

وی بابیان اینکه ۷۲ درصد از مصرف برق در استان بوشهر مصارف وسایل سرمایشی است گفت: سال گذشته ۸۷ هزار مشترک برق در استان بوشهر ۱۰ میلیارد ریال پاداش خوش مصرفی دریافت کردند.

سخنگوی صنعت برق کشور بابیان اینکه سال گذشته در کشور مشترکین هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال پاداش خوش مصرفی دریافت کردند اضافه کرد: در مصارف کشاورزی، صنعتی و تجاری استان بوشهر نیز سال گذشته ۲۰ میلیارد ریال پاداش خوش مصرفی پرداخت‌شده است.

وی گفت: امسال تابستانی گرم پیش رو داریم به همین دلیل میزان مصرف برق در کشور روند صعودی دارد که مردم باید با همراهی و مصرف بهینه این وضعیت را کنترل کنند.

رجبی مشهدی اضافه کرد: به‌طورمعمول میزان مصرف برقی که امسال در روزهای نخست خردادماه به ثبت رسید، در سال‌های گذشته در روزهای پایانی خرداد یا اوایل تیرماه به وقوع می‌پیوست که این موضوع بیانگر فرارسیدن گرمای زودرس است.

وی اضافه کرد: از سویی با فراگیر شدن کرونا و ماندن مردم در خانه استفاده از وسایل برقی و سرمایشی مصرف را افزایش‌یافته و لازم است برای عبور از شرایط اوج مصرف روزهای گرم سال همراهی و مشارکت بیشتری از سوی مردم شکل گیرد.

رجبی مشهدی، روند افزایشی دمای هوا و ورود سریع وسایل سرمایشی به مدار مصرف را مهم‌ترین دلیل افزایش ناگهانی و بی‌سابقه مصرف برق در روزهای ابتدایی ماه جاری دانست و گفت: مصرف برق کشور در روزهای ماه گرم سال بین ۲۱ تا ۲۳ هزار مگاوات افزایش می‌یابد که این میزان افزایش به‌طور دقیق متأثر از ورود وسایل سرمایشی (کولرها، اسپلیت‌ها و…) به مدار مصرف برق است.

وی با تقدیر از استاندار بوشهر برای تنظیم ساعات کاری ادارات این استان در ماه‌های گرم سال گفت: تنظیم ساعات اداری در ماه‌های گرم موجب صرفه‌جویی ۵۰ مگاواتی مصرف برق است ضمن آنکه لازم است ادارات بعد از پایان ساعت کاری با خاموش کردن لامپ‌ها و کولرها، شرکت‌های برق را در تأمین برق پایدار و بهینه همراهی کنند.

رئیس‌جمهوری امروز پنجشنبه در ارتباطی ویدئوکنفرانسی ۹ پروژه برق‌رسانی با اعتبار ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان را در استان بوشهر افتتاح کرد.