به گزارش بوشکان نیوز به نقل از مهر، عبدالکریم گراوند بعد از ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: آب یکی از مهمترین دغدغه‌ها در استان بوشهر است که در راستای رفع مشکلات آب تلاش‌های گسترده‌ای در استان صورت گرفته است.

وی یکی از مهمترین راهکارهای تقویت وضعیت آب در استان را تکمیل سدها دانست و بیان کرد: اجرای سدهایی همچون قیزقلعه، سنا، کلمه و اخند نقش مهمی در تأمین آب مورد نیاز این مناطق دارد و راهکار دیگری نداریم.

استاندار بوشهر از تلاش جدی برای تسریع در تکمیل سدهای دالکی، دشت‌پلنگ، خائیز و باغان اشاره کرد و افزود: سد دالکی دارای حجم مخزن ۲۷۰ میلیون مترمکعب است که در تأمین آب شرب و کشاورزی دشتستان نقش بسیار مهمی دارد.

وی از پیگیری برای تکمیل سد دالکی و بهره‌برداری از آن در دولت دوازدهم خبر داد و اضافه کرد: برای آبگیری سد خائیز نیز تلاش می‌شود ۳۵ میلیارد تومان اعتبار تزریق شود تا این کار امسال انجام شود.

گراوند بیان کرد: فاینانس خارجی سدهای باغان و دشت پلنگ با ۸۴ میلیارد تومان نقدینگی تأمین شده و تبدیل به یوان شده و به حساب شرکت چینی واریز و ۱۵ درصد اعتبار نیز باید از استان تأمین شود.

وی به فعالیت‌های صورت گرفته برای اتصال استان بوشهر به راه‌آهن سراسری اشاره کرد و ادامه داد: انتظار داریم نمایندگان استان‌های بوشهر و فارس تلاش بیشتری را برای تأمین اعتبارات این پروژه راه‌آهن بوشهر – شیراز داشته باشند.

استاندار بوشهر همکاری استان‌های بوشهر و فارس را در تسریع در تکمیل پروژه راه‌آهن ضروری دانست و خاطرنشان کرد: این پروژه فعال بوده و پیمانکار نیز مطالبه چندانی ندارد.