به گزارش بوشکان نیوز به نقل از مهر، اسد حصیری عصر پنجشنبه در آئین تجلیل از دانش آموزان مدال‌آور، مربیان، سرپرستان و مدیران موفق در سی و ششمین دوره مسابقات ورزشی پسران و سی امین دوره مسابقات ورزشی دختران مرحله قهرمانی دانش آموزان کشور در سال تحصیلی ۹۸-۹۷ و فعالان کمپین سفیران سلامت ویژه کرونا و چهارمین جشنواره سفیران سلامت در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ با بیان اینکه موفقیت‌های ورزش دانش‌آموزی استان مرهون تلاش و برنامه‌های متولیان این حوزه در سنوات گذشته است، اظهار کرد: در سال تحصیلی ۹۸-۹۷ بیش از چهار هزار ۵۰۰ دانش‌آموز مدارس عادی و سمپاد استان در ۵۰ رشته با هم رقابت کردند.

اسد حصیری با اشاره به اینکه مسابقات کشوری در ۲۶ رشته به میزبانی ۱۲ استان برگزار شد، عنوان کرد: ۲۰۴ دانش آموز منتخب مسابقات استانی در ۲۰ رشته در قالب ۱۲ تیم پسر و ۸ تیم دختر با همراهی ۴۰ نفر از کادر اجرایی به مسابقات کشوری اعزام شده بودند.

وی با بیان اینکه استان بوشهر در سال تحصیلی ۹۷-۹۸ موفق به کسب ۶ رتبه برتر کشوری در بخش تیمی و ۱۰ رتبه برتر کشوری در رشته‌های انفرادی شده است، ادامه داد: این آئین در سال‌های گذشته با شرکت دانش آموزان مدال‌آور، مربیان، سرپرستان، مدیران موفق مسابقات ورزش و سفیران و مراقبین نمونه سلامت به شیوه حضوری برگزار می‌شد، که به دلیل شرایط کرونایی این برنامه با تأخیر چند ماهه و به شیوه ویدئو کنفرانس و با حضور تعداد اندکی از مربیان و عوامل اجرایی برگزار شده است.

حصیری ترویج اخلاق مداری را سرلوحه‌ی فعالیت‌های این معاونت برشمرده و گفت: در مسابقات ورزشی در مرحله کشوری در تابستان سال گذشته، استان بوشهر در دو رشته تیم والیبال پسران در دوره تحصیلی متوسطه دوم (دبیرستان سعادت بوشهر) و تنیس روی میز پسران در دوره تحصیلی متوسطه اول (دبیرستان شهید مصطفی خمینی بوشهر) موفق به دریافت جام اخلاق مسابقات کشوری شده است که نشانه‌ای از پرورش روحیه پهلوانی در بین دانش آموزان ورزشکار هم استانی است.

فعالیت ۳۹۰ دبیر و آموزگار تربیت بدنی

معاون تربیت بدنی و سلامت با بیان اینکه مسابقات دانش آموزی در مرحله کشوری با شعار دانش آموز ورزشکار، دوستدار محیط زیست برگزار می‌شود، افزود: رویکرد وزارت آموزش و پرورش و فدراسیون ورزش‌های دانش آموزی آشنایی دانش آموزی با فرهنگ حفاظت و حراست از محیط زیست در مسابقات ورزشی است که خوشبختانه ۲ تیم استان در رشته‌های تنیس روی میز پسران در دوره تحصیلی متوسطه دوم (دبیرستان طالقانی دشتستان) و هندبال دختران در دوره تحصیلی متوسطه اول (دبیرستان غیردولتی فرزانگان شبانکاره) با اجرای فعالیت مؤثر محیط زیستی در دوره برگزاری مسابقات کشوری، موفق به دریافت تندیس برتر محیط زیستی شده اند.

وی با اشاره به فعالیت ۳۹۰ دبیر و آموزگار تربیت بدنی در استان، تصریح کرد: موفقیت ورزش دانش آموزی استان نتیجه تلاش و کوشش این تعداد دبیر و آموزگار است که معادل ۵ درصد جامعه فرهنگیان استان هستند.

حصیری با بیان اینکه مسابقات ورزشی در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ به شیوه مدرسه میزبان برگزار شده است، افزود: تا بهمن ماه سال گذشته بیش از ۵۰ درصد از مسابقات ورزشی در مرحله استانی برگزار شده بود که به دلیل شیوع کرونا بقیه مسابقات لغو شده است.

معاون تربیت بدنی و سلامت در ادامه به فعالیت‌های این معاونت در بخش سلامت پرداخت و گفت: از شروع شیوع کرونا، تمرکز برنامه‌ریزی ها بر حوزه سلامت قرار گرفته است و در این دوره گام‌های تأثیرگذار و خوبی در استان برداشته شده است.

فعالیت ۱۷۰ مراقب سلامت در مدارس استان

وی با بیان اینکه ۱۷۰ نفر به عنوان مراقب سلامت در مدارس استان مشغول خدمت هستند، اظهار کرد: ۳۰ نفر از این تعداد، دارای تحصیلات تخصصی در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی هستند.

حصیری با اشاره به اینکه در میانگین کشوری به ازای هر ۷۵۰ دانش آموز یک مراقب سلامت وجود دارد، اظهار کرد: متأسفانه در استان به ازای تقریباً هر ۲۵۰۰ دانش آموز یک مراقب سلامت داریم که ضروری است برای حل این مشکل تلاش بیشتری داشته باشیم.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل با بیان اینکه در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ بیش از ۳۱ هزار و ۳۰۰ دانش آموز به عنوان سفیر سلامت در مدارس استان فعالیت داشته اند، عنوان کرد: در چهارمین جشنواره سفیران سلامت ۵۵ دانش آموز از شهرستان‌ها و مناطق دشتستان، بوشهر، دشتی، تنگستان، دیر، بندرریگ و کاکی موفق به عنوان برگزیده کشوری انتخاب شده اند.

وی به تشکیل کمپین سفیران سلامت در ایام کرونا در فضای مجازی توسط سفیران و مراقبین سلامت اشاره کرد و گفت: فعالیت بیش از ۱۸ هزار و ۷۰۰ دانش آموز در کمپین باعث شده است که استان بوشهر بین ۱۰ استان برتر کشور قرار گیرد.

موفقیت سفیران سلامت

حصیری اضافه کرد: در کمپین سفیران سلامت، ۱۷۱ دانش آموز و ۵۵ مراقب سلامت در مرحله استانی و ۱۱ دانش آموز از شهرستان‌های دشتستان، بوشهر، تنگستان، گناوه و کنگان و۱۰ مراقب سلامت از شهرستان‌ها و مناطق دشتستان، بوشهر، کنگان و گناوه در مرحله کشوری برگزیده شده اند.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل ادامه داد: ۵۵ سفیر سلامت از شهرستان‌ها و مناطق دشتستان، بوشهر، تنگستان، دیر، دشتی، کاکی و بندرریگ و یک مراقب سلامت از دشتستان در چهارمین جشنواره سفیران سلامت برگزیده استانی شده اند.

وی به موفقیت سفیران سلامت در سال تحصیلی ۹۸-۹۷ اشاره‌ای کرد و گفت: کسب مقام دوم نقاشی توسط دانش آموز شبانکاره ای، رتبه سوم کشوری و رتبه برتر جام بشردوستی توسط تیم دادرس شهرستان جم نتیجه تلاش این گروه از دانش آموزان بوده است. همچنین اداره سلامت و تندرستی اداره کل در آن سال تحصیلی در ارزشیابی کشوری رتبه خوب را کسب کرده بود.

حصیری در پایان از بهره برداری کلینیک حرکات اصلاحی و تندرستی در آینده نزدیک خبر داد و اظهار کرد: امیدواریم با شروع به کار این کلینیک، گام‌های خوبی برای حل مشکلات ساختاری دانش آموزان برداشته شود.