به گزارش بوشکان نیوز به نقل از مهر، یزدان سیف بعد از ظهر پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در بوشهر اظهار داشت: امید می‌رود تا پایان دو هفته آینده مطالبات کشاورزان تسویه شود.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران بیان کرد: تاکنون هشت میلیون و ۲۳۰ هزار تن گندم در قالب خرید تضمینی از کشاورزان تحویل گرفته‌شده است.

وی تصریح کرد: تاکنون نسبت به سال گذشته به لحاظ وزنی میزان خرید گندم ۷ درصد و ارزشی و میزان پرداختی به کشاورزان گندم‌کار ۵۷ درصد افزایش داشته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: استان بوشهر یکی از قطب‌های تولید خرما در ایران است که در این راستا بخشی از خرمای بازارهای کشور از استان بوشهر عرضه می‌شود.

سیف اضافه کرد: برای خرید توافقی خرما اقدامات از سوی تعاون روستایی با ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی انجام شده و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

وی افزود: ویروس کرونا بر محصولات کشاورزی و صادرات سایه افکنده است که با تدبیر انجام شده در حوزه فرآوری، صنایع وابسته و بسته‌بندی این مشکلات برطرف می‌شود.

سیف با بیان اینکه مشکلاتی در نظام توزیع وجود دارد افزود: برخی از نهاده‌های تولیدی مانند کنجاله و نهاده‌های دامی دچار مشکل بود که با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و صمت و با جلسه روز گذشته معاون اول رئیس‌جمهور هماهنگی برقرار شد که امید می‌رود چند هفته آینده این مشکلات در نظام توزیع برطرف شود ولی در تأمین کالاها مشکلی وجود ندارد.

وی به انتقال محموله‌ها اساسی به بنادر استان بوشهر پرداخت و افزود: بندر بوشهر یکی از بنادر بسیار مقرون به‌صرفه و خوب در کشور است که با تلاش برنامه‌های دولت تدبیر و امید پس از چندین سال کشتی‌های بالای ۲۰ هزار تا ۳۰ هزار تن قابلیت پهلوگیری در بندر بوشهر فراهم‌شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر ادامه تخلیه کالاهای اساسی در بندر بوشهر خاطرنشان کرد: امید می‌رود روال تخلیه کالاهای اساسی در بوشهر ادامه داشته باشد چراکه در چند ماه گذشته ۷۰ هزار تن کالای اساسی برنج در بندر بوشهر تخلیه و کالاهای دیگر هم وارد این بندر شده است.