حجت الاسلام سید عبدالهادی رکنی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، در آستانه چهلمین بزرگداشت هفته دفاع مقدس با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا اظهار داشت: امروز صلابت، اقتدار، تمامیت ارضی، عزت و استقلال کشور مدیون و مرهون فداکاری‌ها و خون پاک همه شهدا و ایثارگران است.

امام جمعه گناوه افزود: دفاع مقدس گنجینه‌ای بی نظیر و گرانبها از حماسه، ایثار و ازخودگذشتگی بهترین فرزندان این سرزمین است که در راه دفاع از اسلام، میهن و آرمان‌ها و ارزش‌های اسلامی تا آخرین قطره خون خود مقاومت و پاسداری کردند.

وی گفت: ۸ سال دفاع مقدس متأثر از فرهنگ غنی عاشورا بود و رزمندگان و شهدا با تاسی از همین فرهنگ حماسه‌ای بزرگ را خلق کردند که در تاریخ بشریت بی نظیر است.

امام جمعه گناوه یادآور شد: دوران دفاع مقدس به عنوان دوران فداکاری و ایثار ملت سرافراز ایران اسلامی که به تعبیر رهبری بزرگترین آزمایش ملت ایران در آن شکل گرفت باید به نسل جوان جامعه بازگو و تبیین شود.

وی تصریح کرد: دفاع مقدس و نام شهیدان و جانبازان و آزادگان و ایثارگران این دوران نباید در تاریخ پرافتخار ایران اسلامی به دست فراموشی سپرده شود.

حجت الاسلام رکنی حسینی گفت: هفته دفاع مقدس فرصتی است تا گوشه‌ای از آن حماسه‌های بی نظیر و عملیات‌هایی که با دست خالی و بدون امکانات ولی با تکیه و توکل بر مدد الهی با ایثارگری مجاهدان راه خدا انجام شد یاد کرد.

امام جمعه در ادامه با بیان خاطراتی از دوران دفاع مقدس و حضور در جبهه اضافه کرد: اولین بار که طلبه مدرسه شهید دستغیب شیراز بودم در معیت مرحوم آیت الله سید هاشم دستغیب و عده‌ای از طلبه‌های جوان آن زمان افتخار حضور در جبهه‌های حق علیه باطل را داشتم و در منطقه دهلران در جمع رزمندگان حضور یافتیم.

وی ادامه داد: در سال ۶۵ که حدود ۲۰ سال سن داشتم بار دیگر توفیق حضور در جمع رزمندگان استان بوشهر در گردان کمیل به فرماندهی سردار شهید هدایت احمد نیا و معاون گردان شهید سردار یوسف بردستانی را داشتم که هر دو این بزرگواران در عملیات کربلای ۵ به شهادت رسیدند.

وی گفت: رزمندگان اسلام برای دفاع از انقلاب و نظام اسلامی و میهن دل از دنیا و متعلقات دنیایی بریدند و در این راه از زندگی و عزیزان خود گذشتند.

وی با اشاره به خاطره‌ای از شهید حسین خسروی گفت: روزی در گردان کمیل چهره معصوم و مخلص شهید خسروی من را به خود جلب کرد و تا آن زمان گرچه ساکن گناوه نبودم ولی با پدر این شهید بزرگوار آشنایی داشتم و با این رزمنده و آگاهی از محل زندگی ایشان که گفتند از گناوه هستند با ایشان آشنا شدم.

امام جمعه گناوه گفت: پس از یک هفته آشنایی با این شهید والامقام ایشان در عملیات کربلای ۵ به خیل شهدای راه اسلام پیوستند.

وی گفت: پدر این شهید بزرگوار از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس بودند و هم پدر دو شهید گرانقدر راه اسلام بودند.

حجت الاسلام رکنی حسینی یادآور شد: شهدا به ما آموختند که باید در برابر زیاده خواهی‌های دشمنان ایستادگی و مقاومت کرد و امروز تاسی و اقتدا به شهدا و ادامه راه آنها تنها راه پیروزی بر توطئه‌ها و دسیسه‌های دشمنان است.

حجت الاسلام رکنی حسینی بیان کرد: راه پرافتخار شهدا را باید برای نسل‌های آینده کشور تبیین کرد تا آینده سازان کشور راه آنها را که راه صلابت و عزت است برگزینند و ادامه دهنده این راه باشند.