به گزارش بوشکان نیوز به نقل از مهر، دبیر دومین جایزه ملی غزل حسین جلال‌پور صبح چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: این جایزه ملی به پاس سه دهه حضور تأثیرگذار این شاعر و پژوهشگر خطه جنوب کشور در عرصه غزل پیشرو ایران، به همت خانواده و دوستان این شاعر فقید در زادگاه او (گناوه) برگزار می‌شود.

حسن فرهادی در خصوص بخش‌های این رویداد توضیح داد: دومین دوره جایزه ملی غزل حسین جلال‌پور با محوریت «غزل پیشرو» در سه بخش غزل، مجموعه‌غزل چاپ‌شده و پژوهش، مقاله و پایان‌نامه برگزار می‌شود.

وی درباره نحوه ثبت‌نام شاعران، پژوهشگران و ناشران در این جایزه افزود: متقاضیان برای شرکت در این رویداد باید به سایت دومین جایزه ملی غزل حسین جلال‌پو مراجعه و آثار و مدارک مورد نیاز را بارگذاری و ارسال کنند.

دبیر دومین جایزه ملی غزل حسین جلال‌پور با اشاره به مقررات و شرایط حضور در این جایزه افزود: حداکثر سن برای حضور در بخش غزل‌های ارسالی ۳۰ سال است و بخش‌های مجموعه‌غزل منتشرشده و پژوهش شرایط سنی ندارد.

وی با بیان اینکه آخرین مهلت ارسال آثار به دومین جایزه ملی غزل حسین جلال‌پور یکشنبه ۳۰ آبان‌ماه ۹۹ است، تصریح کرد: آثار ارسال‌شده به دبیرخانه جایزه اول تا ۳۰ آذرماه سال جاری مورد بررسی و داوری قرار می‌گیرد. آثار برگزیده نیز شنبه، یکم دی‌ماه ۹۹ اعلام و آئین پایانی دومین جایزه ملی غزل دکتر حسین جلال‌پور ۱۲ دی‌ماه ۹۹ در بندر گناوه برگزار می‌شود.

فرهادی در خصوص هیئت‌داوران دومین جایزه ملی غزل حسین جلال‌پور یادآور شد: داوری بخش پژوهش این رویداد برعهده اسماعیل امینی، رضا معتمد، قربان ولیئی است و بخش‌های «مجموعه‌غزل منتشرشده» و «غزل» را حسن صادقی‌پناه، حمیدرضا وطن‌خواه، مجید معارف‌وند، صالح سجادی و طاهره خنیا داوری خواهند کرد.

به گزارش بوشکان نیوز به نقل از مهر، حسین جلال‌پور زاده سال ۱۳۵۵ در گناوه و از شاعران موفق جریان دهه هفتاد غزل بود که مجموعه‌غزل «کلاغ بعد از باغ» (سروده حسین جلال‌پور) یکی از کتاب‌های برجسته این جریان به‌شمار می‌رود. جلال‌پور مدرک دکتری ادبیات خود را از دانشگاه چمران اهواز اخذ کرد و سال‌ها به عنوان رئیس گروه ادبیات دانشگاه آزاد بهبهان فعالیت داشته است.

«تصحیح دیوان محمدخان دشتی» و «تصحیح دیوان خواجوی کرمانی» از آثار اوست. از جلال‌پور، نقدها و مقاله‌های علمی پژوهشی بسیاری به جا مانده است. وی روز دهم فروردین سال ۱۳۹۸ طی حادثه تصادف در محور خورموج- بوشهر درگذشت.