خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: استان بوشهر به عنوان پایتخت انرژی کشور شناخته می‌شود و از شمال تا جنوب این استان را صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع و تأسیسات وابسته به آن فراگرفته است.

بخش عمده ۹۰۰ کیلومتر نوار ساحلی استان بوشهر را صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در اختیار گرفته‌اند و انتظار مردم این است که جوانان این استان در این صنایع مشغول به کار شوند و از مزایای آن بهره‌مند باشند.

در همین راستا تربیت نیروی انسانی توانمند برای کار در این صنایع در دستور کار قرار گرفته و دوره‌های مهارتی متعددی برای کار در صنایع نفت گاز و پتروشیمی در استان بوشهر راه‌اندازی شده است.

مردم استان بوشهر انتظار دارند که مراکز مرتبط با صنایع نفت و گاز و پتروشیمی از جمله مراکز مهارت آموزی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای مربوط به حوزه نفت و گاز در این استان راه‌اندازی شود.

در همین راستا انتظار اخباری در خصوص راه اندازی مرکز آموزش تخصصی نفت و گاز در شهرستان کازرون استان فارس نگرانی‌هایی را برای اهالی استان بوشهر ایجاد کرده که از این مزایا بی‌بهره مانده‌اند.

این در حالی است که جنوب استان بوشهر مرکز اصلی آموزش‌های تخصصی در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی است و این مراکز در حال گسترش و تبدیل به مراکز ملی آموزش هستند.

ایجاد دپارتمان تخصصی انرژی برای استان بوشهر

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: استان بوشهر ظرفیت‌های بسیار زیادی در حوزه‌های مختلف دارد و تلاش شده آموزش‌های مهارتی متناسب با این ظرفیت‌ها ارائه شوند.

عبدالمجید دراهکی اضافه کرد: رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در سفر به استان‌ها با شناسایی ظرفیت‌ها و قابلیت‌های هر استان دپارتمان تخصصی آموزش‌های مهارتی فنی و حرفه‌ای برای راه اندازی در آن استان را در نظرمی گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در اولین سفر استانی خود به استان بوشهر ایجاد دپارتمان تخصصی انرژی را برای استان بوشهر مصوب کرد.

راه اندازی دپارتمان تخصصی آموزش تربیت مربی در حوزه انرژی

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان بوشهر بیان کرد: این مصوبه نیز در کنار راه اندازی دپارتمان تخصصی آموزش تربیت مربی در حوزه انرژی کشور، مرکز تخصصی آموزش صنایع دریایی، بندری و شیلاتی، مرکز ملی مهارت آموزی گاز کشور و مرکز آموزش هتلداری در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: با توجه به حمایت‌های استاندار بوشهر، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مصوبات در حال پیگیری است و پیشرفت‌های بالای ۴۰ درصد را دارند.

تبدیل مراکز نفت و گاز استان بوشهر به مراکز ملی

دراهکی در ارتباط با راه اندازی مرکز آموزش تخصصی نفت و گاز در شهرستان کازرون ادامه داد: برای استان فارس دپارتمان تخصصی مهارت دیجیتال و صنایع دستی کشور را اختصاص داده‌اند.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه ایجاد یک مرکز آموزش نفت و گاز و پتروشیمی جوار صنعت در شهرستان کازرون که میزبان یک پتروشیمی است، افزود: استان بوشهر از سال ۸۵ دارای این مرکز تخصصی نفت و گاز بوده که در منطقه ویژه اقتصادی عسلویه و کنگان راه اندازی شده و همچنان در حال فعالیت است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان بوشهر ادامه داد: اکنون ما در حال تبدیل کردن آن مراکز به مراکز ملی و دپارتمان‌های تخصصی در حوزه انرژی (نفت و گاز و پتروشیمی و هسته‌ای) هستیم.

توقع مردم استان بوشهر این است که وعده چند ساله دولت‌ها برای اشتغال حداقل ۵۰ درصد نیروی بومی در پارس جنوبی محقق شود که یکی از پیّ نیازهای آن توسعه آموزش‌های مهارتی است.