به گزارش بوشکان نیوز به نقل از مهر، رستم قاسمی پیش از ظهر چهارشنبه در نشست با مردم شهر برازجان استان بوشهر در حسینیه اعظم این شهر اظهار داشت: پذیرفتنی نیست که استان ساحلی مانند بوشهر با قریب به ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک دریایی با خلیج فارس و داشتن این همه صنایع و ظرفیت‌های کشاورزی با محرومیت مواجه باشد.

وی ادامه داد: در شهرستان دشتستان با حجمی از ظرفیت‌های کشاورزی و نخیلات مواجه هستیم که در صورت وجود صنایع تبدیلی امکان رونق تولید و ارزآوری وجود خواهد داشت.

وزیر سابق نفت با اشاره به خوداتکایی کشور بر پایه وجود نیروهای متخصص و متعهد، ادامه داد: وقتی کشور وارد تحریم‌های ظالمانه شد دنیا باور نمی‌کرد که صنایع نفت و گاز کشورمان بر روی پاهای خود بایستد اما این اتفاق با وجود نیروهای متخصص داخلی اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: البته کشورمان تک محصولی و وابسته به نفت نیست و می‌توان با داشتن الگوهایی مناسب و استفاده از همه ظرفیت‌ها، زمینه رفع مشکلات موجود ایجاد کرد.

وی افزود: با وجود ظرفیت‌های گسترده موجود در کشور در شاخص‌های مختلف از جمله نیروی انسانی کارآمد، منابع زیرزمینی، سواحل و دریا و همچنین معادن، متأسفانه شاهد بیکاری‌های روزافزون و از بین رفتن کسب و کارها هستیم.

وزیر سابق نفت تصریح کرد: امروزه با وجود نیاز کشور به تفکر کار و تلاش، عده‌ای از یک سری اصلاحات در حوزه‌های مختلف سخن می‌گویند که در حد همان حرف و وعده‌های موجود است.

قطار توسعه در ایستگاهی از بی‌برنامگی متوقف شده است

وی ادامه داد: به این افراد یادآور می‌شویم که مردم فقط از ما کار و تلاش برای رفع نگرانی‌های به حقشان در حوزه مختلف و به خصوص حوزه‌های اقتصادی، اشتغال و مسکن می‌خواهند و دیگر نمی‌پذیرند که فقط حرف تحویل آنها داده شود.

قاسمی عنوان کرد: قطار توسعه کشور در ایستگاهی از بی‌برنامگی متوقف شده و اگر بخواهیم بر ریل واقعی و متناسب با آرمان‌های انقلاب قرار گیرد نیاز است که دولتی عمل‌گرا حاکم شود.

وی با اشاره به چالش‌های موجود کشور در عرصه‌های مختلف، عنوان کرد: به جای سیاست مداری، حوزه سیاست خارجی وارد سیاست بازی شده و کشور نتوانسته از مزیت‌های گسترده داخلی خود در عرصه بین الملل سود ببرد.

وزیر سابق نفت ادامه داد: در حوزه صادرات نیز بد عمل شده به گونه‌ای که با وجود اینکه کشور دارای مزیت‌های گسترده صادراتی است به یک واردکننده تبدیل شده‌ایم که نتیجه آن در رکود صنایع، بیکاری هشت میلیون جوان آماده به کار و تورم خود را نشان می‌دهد.

قاسمی با اعلام اینکه ۱۵ همسایه ما در حوزه پیرامونی خلیج فارس سالانه هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار واردات دارند گفت: اگر با سیاست‌های صحیح اقتصادی بتوانیم حتی ۱۰ درصد از نیازهای وارداتی این کشورها را از درون کشورمان تأمین کنیم خواهیم دید که چه تحولی در حوزه کسب و کار، رفاه اجتماعی و اشتغال مردم اتفاق خواهد.