بوشکان نیوز: تعاونی مرزنشینان، یکی از معدود جاهایی است که جهت حمایت از ساکنین مناطق مرزنشین تاسیس شد، خدماتی که چند ماه بیشتر دوام نداشت به طوری که چندین سال است که دیگر خبری از این حمایت ها و فعالیت های تعاونی مرز نشینان نیست.
به گزارش بوشکان نیوز در بهمن ماه سال گذشته، اداره صنعت معدن و تجارت دشتستان اعلام داشت که تمامی کسانی که از دفترچه های تعاونی مرزی استفاده می کنند، در ازای پرداخت مبالغی، این دفترچه ها را تحویل داده و کارت های الکترونیکی تحویل بگیرند، این امر موجب شد که بسیاری از مردم با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولتی جهت گرفتن کارت های الکترونیکی اقدام کنند.
این اقدامات در حالی صورت گرفت که در بر اساس قوانین صادرات و واردات، ساکنین مراکز شهرستان ها از جمله برازجان، بوشهر ، گناوه و … مشمول تعاونی مرزی نمی شوند.
رئیس اداره صنعت معدن و تجارت دشتستان گفت: در حال حاضر فعالیت تعاونی مرزنشینان در مراکز شهرستان ها از جمله برازجان غیر قانونی است، لذا ساکنین این مناطق نمی توانند از مزایای این تعاونی ها بهره مند شوند اما فعالیت شرکت های تعاونی مرزی در بخش های دیگر شهرستان از جمله شبانکاره و یا آبپخش کاملا قانونی است و ساکنین این مناطق می توانند از مزایای تعاونی های مذکور استفاده کنند.
احمدی ادامه داد: در حال حاضر تعداد زیادی از شهروندان برازجانی با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولتی، در ازای پرداخت مبالغی جهت گرفتن کارت الکترونیکی مرزنشینی اقدام می کنند در حالی که با توجه به قوانین صادرات و واردات، آنان نمی توانند از تعاونی مرز نشینان استفاده ای داشته باشند.
گفتنی است تمامی این مسائل در شرایطی است که به دلایل متفاوت از جمله تحریم عملاً فعالیت کلیه این تعاونی ها راکد مانده است.