بوشکان نیوز: ایران و روسیه در حال مذاکره درباره یک توافق نفتی بزرگ هستند که میزان صادرات نفت ایران را افزایش می‌دهد.

به گزارش رویترز ، سه نفر از منابع روسی و ایرانی نزدیک به مذاکرات اعلام کردند که دو کشور در حال مذاکره درباره جزئیات نهایی این معامله هستند، که بر اساس آن مسکو روزانه بالغ بر ۵۰۰ هزار بشکه از نفت ایران را در ازای صادرات کالاهای روسی به این کشور خواهد خرید.

یک منبع روسی در این زمینه گفت: مذاکرات پیشرفتهای خوبی داشته و در حال نهایی کردن جزئیات توافق و تاریخ امضای آن هستیم.

هنوز مشخص نیست که آیا این توافق قبل از نهایی شدن جزئیات توافقنامه هسته‌ای بین ایران و ۱+۵ در ماه نوامبر، اجراء خواهد شد یا پس از آن. گفت‌و‌گوهای فنی بین ایران و اتحادیه اروپا درباره توافقنامه هسته‌ای از روز پنج‌شنبه آغاز شده است.

در ۱۸ ماه گذشته تحریم‌های آمریکا و اروپا صادرات نفتی ایران را به نصف کاهش داده و به روزانه یک میلیون بشکه نفت تقلیل داده‌اند. روسیه هیچ تحریمی‌ علیه ایران وضع نکرده است.

در صورت خرید روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت توسط روسیه، صادرات نفتی ایران ۵۰ درصد رشد خواهد داشت. بر اساس قیمت‌های کنونی نفت (بشکه‌ای ۱۰۰ دلار) این معامله ماهیانه ۱/۵ میلیادر دلار برای ایران منافع مالی در پی خواهد داشت.

هنوز هیچ‌گونه جزئیات درباره کالاها و تجهیزات روسی که قرار است به ایران صادر شود منتشر نشده است. از آنجایی که روسیه صادر کننده نفت و گاز است احتمالا نفت ایران از طریق روسیه به سایر کشورها صادر شده و ایران در ازای آن کالا و تجهیزات وارد خواهد کرد. بخش اعظمی از نفت خام ایران به آسیا صادر می‌شود.

بزرگترین خریدار نفت ایران چین است که در سال ۲۰۱۳ در حدود ۴۲۰ هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد می‌کرد.

سایر خریداران عمده نفت ایران عبارتند از ژاپن، کره جنوبی و هند که واردات خود را به علت فشارهای واشنگتن کاهش داده‌اند. ترکیه و آفریقای جنوبی نیز واردات نفت خود از ایران را کاهش داده‌اند.

منبع: باشگاه خبرنگاران