خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: ساعت ۱۱ و ۱۱ دقیقه صبح یکشنبه زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۹ ریشتر شهرستان گناوه و مناطق اطراف از جمله دشتستان، دیلم، بوشهر، خوزستان، فارس و کهگیلویه و بویراحمد را لرزاند.

پس‌لرزه‌های این زلزله ادامه یافت و تاکنون ۱۷ پس‌لرزه در این شهرستان ثبت شده است که هفت زمین‌لرزه دارای شدت بیش از چهار ریشتر بوده است.

زمین‌لرزه‌های امروز شهرستان گناوه دارای شدت ۵.۹، ۴.۵، ۳.۹، ۴.۴، ۲.۶، ۲.۹، ۳.۱، ۳.۵، ۳.۷، ۳، ۴ و ۳.۱، ۳.۹، ۳، ۴.۲، ۳.۱ و ۳.۴، ۳.۹، ۴ و ۳.۱ ریشتر بوده است.

خوشبختانه این زمین‌لرزه تاکنون تلفات جانی در پی نداشته است و فقط خسارت‌های جزئی به برخی از بناها و دیوارها وارد شده است.

۵ مصدوم زلزله

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این زمین‌لرزه و پس‌لرزه‌های آن پنج مصدوم در شهرستان‌های گناوه و دیلم استان بوشهر در پی داشته است.

عبدالرحیم دادجو با اشاره به اینکه چهار مصدوم در شهرستان گناوه و یک مصدوم در شهرستان دیلم بوده است افزود: تیم‌های امدادی بلافاصله برای ارائه خدمات به مصدومان به منطقه اعزام شدند.

وی با اشاره به حضور تیم‌های ارزیاب بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برای بررسی وضعیت آب در منطقه بیان کرد: شایعاتی در فضای مجازی مبنی بر تخریب بیمارستان امیرالمؤمنین (ع) گناوه مطرح شده است که کذب است.

تخریب دیوار و ریزش آوار

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: به منظور بررسی ابعاد مختلف زمین‌لرزه در شهرستان گناوه ۱۲ تیم امدادی و ارزیاب هلال احمر به نقاط مختلف شهرستان‌های گناوه و دیلم اعزام شدند.

غلامرضا حاجیانی خاطرنشان کرد: در روستای گمارون دو مورد مصدومیت بر اثر ریزش آوار گزارش شد که درمان این افراد به صورت سرپایی انجام شد.

وی با اشاره به اینکه شکستگی شیشه نیز باعث مصدومیت سه نفر در گناوه شده بود، اضافه کرد: پنج نفر در این زمین‌لرزه مصدوم شدند که درمان به صورت سرپایی انجام شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان بوشهر با اشاره به تخریب دیوار، ترک خوردگی منازل و ریزش آوار در برخی مناطق گفت: روستاهای محمد صالحی، گمارون، چم‌شهاب، فخرآوری و دیگر مناطق گناوه و بخشی از دیلم متأثر از زمین‌لرزه شدند که گزارش شده است.

تأسیسات آبرسانی آسیب ندید

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر گفت: زلزله صبح امروز آسیبی به تأسیسات آبرسانی شهر و روستایی گناوه وارد نکرده است و آبرسانی به صورت پایدار ادامه دارد.

عبدالحمید حمزه‌پور با اشاره به آخرین وضعیت آبرسانی به مناطق زلزله زده گناوه اظهار داشت: برای جلوگیری از هرگونه مشکل در تأمین آب شرب تیم‌های تعمیرات و نگهداری نیز در آماده باش هستند.

نیروگاه اتمی سالم است

روابط عمومی نیروگاه اتمی بوشهر با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با عنایت به وقوع زمین لرزه ۵.۹ ریشتری شهرستان گناوه، به استحضار می‌رساند وضعیت تمامی تأسیسات، تجهیزات و ساختمان‌های نیروگاه اتمی بوشهر در صحت کامل بوده و هیچ‌گونه آسیبی به این مرکز وارد نشده و در روند انجام فعالیت‌های جاری نیروگاه نیز خللی رخ نداده است.

در این اطلاعیه تاکید شده است: یادآور می‌شود نیروگاه اتمی بوشهر بر اساس استانداردها و ضوابط بین‌المللی طراحی و احداث گردیده و در برابر شدیدترین زلزله‌های محتمل در کشور و منطقه ایمن است.

ارتباطات پایدار است

به گفته علی سملیان مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان بوشهر، با توجه به زلزله پیش از ظهر امروز در شهرستان‌های گناوه، دیلم و بوشهر و پس لرزه‌های آن، همه ارتباطات ثابت و اپراتورهای سیار در مناطق مذکور پایدار است.

وی اضافه کرد: طی بررسی‌های به عمل آمده و تماس با فرماندار محترم شهرستان گناوه حال حاضر در شبکه‌های ارتباطی هیچ مشکلی ندارد و ارتباطات به صورت عادی برقرار می‌شود.

خسارتی به راه‌ها وارد نشد

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان بوشهر اظهار داشت: با توجه به وقوع زمین‌لرزه‌های متعدد در شهرستان گناوه که در دیگر نقاط استان نیز حس شد، بازدیدهایی از محورهای مختلف استان صورت گرفت.

حمیدرضا علم با اشاره به اینکه بر اثر این زمین لرزه خسارتی به راه‌های استان بوشهر وارد نشده است اضافه کرد: در همه راه‌های استان تردد به سهولت در حال انجام است.

آماده باش در گناوه

فرماندار شهرستان گناوه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بر اثر زمین لرزه صبح امروز در شهرستان گناوه پنج نفر مصدوم شدند که بلافاصله اقدامات درمانی برای این افراد انجام شد.

غلامرضا مهرجو از ورود آسیب‌های جزئی به برخی از زیرساخت‌های آب و برق و راه در این شهرستان خبر داد و اضافه کرد: خسارت‌های جزئی وارد آمده به زیرساخت‌های آب، برق، مخابرات و گاز در شهرستان ترمیم شده است.

وی از بررسی ابعاد مختلف این زمین لرزه در نقاط مختلف شهرستان گناوه خبر داد و بیان کرد: احتمال خسارت به دامداران و دام‌هایی که در مراتع مناطق کوهستانی شهرستان و در پناه کوهساران حضور داشته‌اند، وجود دارد.

فرماندار شهرستان گناوه از آماده باش ستاد مدیریت بحران در این شهرستان خبر داد و بیان کرد: شرایط برای اسکان اضطراری افراد آسیب دیده فراهم است.

اختلال در نیروگاه گناوه رفع شد

مدیر نیروگاه سیکل‌ترکیبی گناوه گفت: زمین لرزه ۵.۹ ریشتری پیش از ظهر روز یکشنبه ایجاد اختلال در واحد بخار این نیروگاه را به دنبال داشت که با تلاش دست اندرکاران این مشکل در کمترین زمان ممکن برطرف شد.

پایگاه اطلاع رسانی شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی به نقل از ابوالفضل حسین‌آبادی اعلام کرد: پس از وقوع زلزله اختلالی در فن‌های خنک‌کننده واحد بخار نیروگاه پیش آمده بود که با اقدام فوری کارکنان این نیروگاه این مشکل بلافاصله برطرف شد و واحد بخار مجموعه هم اکنون در مدار تولید است.

وی ادامه داد: در زمان حاضر ۲ واحد گازی و واحد بخار نیروگاه در مدار تولید هستند و خللی در امر تولید برق این نیروگاه ایجاد نشده‌است.

زیرساخت‌ها ترمیم شد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بررسی لازم در مورد میزان خسارت‌های وارد شده بر اثر این زمین لرزه در حال انجام است و در صورت نیاز زمینه اسکان اضطراری فراهم خواهد شد.

جهانگیر دهقانی از شناسایی خانوارهای آسیب دیده در منطقه خبر داد و خاطرنشان کرد: در برخی از روستاها از جمله بهمنیاری، چاه برزی، شول، کلر، گمارون و محمد صالحی شاهد ورود خسارت‌هایی هستیم.

وی از ورود خسارت‌های جزئی به زیرساخت‌های آب، برق، مخابرات و گاز خبر داد و بیان کرد: در راستای رفع و ترمیم خسارت‌های وارد شده اقدام لازم صورت گرفته است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری بوشهر با اشاره به اینکه روستاها هیچ مشکلی در زمینه زیرساخت‌ها ندارند، تاکید کرد: فعالیت‌ها به صورت عادی در حال انجام است.

وی از استقرار نیروهای امدادی دستگاه‌های مختلف در مناطق زلزله زده خبر داد و افزود: اغلب خرابی‌ها مربوط به مناطق روستایی که در برخی مناطق خسارت ۲۰ تا ۳۰ درصدی وارد شده است.

تأسیسات نفتی خارگ آسیب ندید

ناصر ابراهیمی بخشدار ویژه خارگ گفت: زمین لرزه صبح امروز در استان بوشهر، خسارتی در خارگ و تأسیسات نفتی این منطقه نداشته است.

وی افزود: طبق اطلاعات دریافتی تأسیسات حیاتی انرژی کشور در سلامت کامل هستند و شریان حیاتی در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی در این جزیره در جریان است.

رئیس شورای تأمین بخش ویژه خارگ تصریح کرد: تاکنون خسارتی در محدوده شهری جزیره گزارش نشده است و بررسی در این زمینه ادامه دارد.